Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Bośniacki kilim. Projekt malowanie

Nie
g. 11:00
01 Lip
2012

kilim---plakat

Niedziela, 1. lipca 2012, godz. 11:00
Przed JCC Krakow

Bośniacki kilim. Projekt malowanie

Bośniackie kilimy, tkane przez kobiety, zawierają w sobie całe bogactwo tradycyjnych wzorów przekazywanych z rąk do rąk od wielu wieków.

Każdy element w kompozycji kilimu ma symboliczne znaczenie a powtarzalność motywów nadaje im harmonię i rytm.

Kilimy odzwierciedlają złożoną przeszłość Bośni i Hercegowiny, bo zapisały się w nich ottomańskie wpływy a z kolei czasy Austro-Węgier przyniosły rozkwit szkół tkactwa.

Pomimo wojennego spustoszenia, tradycja tkania kilimów nie zanikła a ponadto zyskała nowy wymiar. Kilimy stały się częścią zajęć terapeutycznych dla kobiet, które w latach 90 straciły swoich mężów, synów, ojców, braci i przyjaciół. Kobiety, skupione wokół organizacji BOSFAM, utkały kilimy upamiętniające ofiary masakry w Srebrenicy (zdjęcie z 15 rocznicy masakry).

Malowanie kilimu to próba przywrócenia pamięci o tym, co wydarzyło się w lipcu 1995 roku.

Kilimy przez lata były najpopularniejszym prezentem. Swój kilim chcę zadedykować Alemowi Pariciowi, bratu mojego przyjaciela, Ahmeda.

Alem urodził się w 1978 roku jako pierwsze dziecko Dževahiry i Rizo Pariciów. Dorastał Srebrenicy, która w tamtych czasach była miasteczkiem odwiedzanym ze względu na uzdrowiskowe zaplecze położone w budzącym zachwyt krajobrazie. W latach 90 Srebrenica stała się muzułmańską enklawą a następnie miejscem masakry w lipcu 1995 roku.

Alem, chcąc ratować swoje życie, dołączył do kolumny chłopców i mężczyzn uciekających przez las. Jego ojciec został wtłoczony do autobusu, razem z innymi mężczyznami. Oboje zapadli się pod ziemię.
...
Rizo został pochowany 11 lipca 2007 roku. Alem zostanie pochowany tego lipca, po 17 latach od dramatycznych wydarzeń.