Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Spotkanie z Riną Frank

Wto
g. 18:00
22 Wrz
2009

RinaFrank

We wtorek 22.09.2009 o godzinie 18:00 serdecznie zapraszamy na spotkanie z izraelską pisarką Riną Frank, autorką bestsellerowej powieści "Każdy dom potrzebuje balkonu".

Rina Frank urodziła się w 1951 roku w Hajfie. Pracowała jako inżynier, specjalistka do spraw marketingu i producentka telewizyjna. Jest najpopularniejszą pisarką izraelską swego pokolenia. Każdy dom potrzebuje balkonu to jej literacki debiut, który stał się międzynarodowym bestsellerem. W Izraelu, liczącym zaledwie 7 milionów mieszkańców, sprzedano ponad 100 000 egzemplarzy powieści.

Podczas długich letnich wieczorów siadywało się na balkonie. Tata przynosił lampę oraz stolik i dla zabicia czasu grało się w rummy, co nie przeszkadzało rodzicom plotkować z sąsiadami z naprzeciwka [...]. Wychodzenie na balkon było trochę jak siadanie przed telewizorem. Balkon był naszą prywatną telewizją z programem na żywo oraz aktorami z krwi i kości. Można powiedzieć, że to u nas, na ulicy Stanton, wymyślono reality show.

W ubogiej dzielnicy Hajfy otoczona kochającą rodziną dorasta dziewczynka o zielonych roześmianych oczach, w których kryje się smutek. Dziewczynka stanie się piękną młodą kobietą, tak piękną, że poślubi niezwykle bogatego i przystojnego architekta z Barcelony. Jednak bajka o Kopciuszku skończy się zbyt szybko.

Każdy dom potrzebuje balkonu to ciepła historia rodzinna, w której humor łączy się ze smutkiem, a szczęście przeplata ze łzami. Wzruszająca opowieść o cudownych latach dzieciństwa, o miłości, dojrzewaniu i dokonywaniu wyborów, które rzutują na naszą przyszłość i na to, kim się stajemy.

„Najbardziej wyjątkową cechą powieści Każdy dom potrzebuje balkonu jest próba zbudowania mostu pomiędzy przeszłością a przyszłością za pomocą języka, w którym humor łączy się z głębokim smutkiem. Książka ta […] jest dowodem na to, że czytelnicy potrzebują dobrej literatury zmagającej się problemami egzystencjalnymi i pozostawiającej odbiorcę z większą ilością pytań niż odpowiedzi. Co oznacza słowo ’rodzina‘? Czym jest dobre małżeństwo? Jaki wpływ mają na nas wydarzenia z dzieciństwa i w jakim stopniu sami decydujemy o własnym losie?” Dorit Lemberger-Hatzofeh.