Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Wydarzenia JCC Krakow podczas 23. FKŻ

Wto
g. 12:00
02 Lip
2013

program-okladka-PL

Wydarzenia JCC Krakow podczas 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej

2 LIPCA WTOREK

12:00-24:00 JCC OpenAir: ogródek w unikatowej przestrzeni między synagogą Tempel a JCC

12:00 PRELIMUD W JCC Maria Szychowska, Izrael – fotoreportaż o tym, jak przeżyć i nie zwariować, (w języku polskim)

13:00 Znani krakowscy rabini. Seria wykładów zorganizowana we współpracy z Ośrodkiem Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ. Alicja Maślak-Maciejewska, prof. Michał Galas, Rabin Szymon Dankowicz (1834-1910). (w języku angielskim).

14:00 Śpiewaj z chórem JCC! Zapraszamy do wspólnego śpiewania z chórem piosenek Mordechaja Gebirtiga. Prowadzenie Michał Szostało. JCC WEST, ul. Izaaka 5.

14:30 2 pokolenia, 1 temat: Żyd niewierzący, praktykujący? Przedstawiciele dwóch pokoleń (osoba ocalała z Holokaustu oraz przedstawiciel III pokolenia) będą dyskutować o tym, jak na przestrzeni lat zmieniło się (lub nie) podejście do praktykowania judaizmu (w języku polskim).

15:00 Młodzi naukowcy o dziejach Żydów polskich. Seria wykładów zorganizowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Studiów Żydowskich oraz z Instytutem Judaistyki. Maciej Moszyński (UAM), Początki i kształtowanie się nowoczesnego antysemityzmu w Królestwie Polskim na przykładzie środowiska „Roli” Jana Jeleńskiego. (w języku polskim)

16:30 Jakub Czupryński, Jak szukać swoich korzeni? Warsztaty genealogiczne
Ponad połowa Żydów żyjących obecnie na świecie ma swe korzenie w dawnej Polsce. O tym czy trudno jest je odkryć i jak wyglądają zmagania z rodzinną historią w naszym kraju opowie genealog Jakub Czupryński. Podczas warsztatowego spotkania uczestnicy dowiedzą się o praktycznych metodach poszukiwań swych przodków oraz o najważniejszych faktach i mitach dotyczących genealogii żydowskiej. (W języku polskim)

16:30 Dr Monica Patterson i dr Heather Igliorte, Murzynek Bambo, Indianin z fajką i Żyd z pieniążkiem. Mniejszości, kicz i stereotypy po obu stronach Atlantyku. Dyskusja o kiczowatych przedstawieniach mniejszości w kontekście wystawy Eryki Lehrer prezentowanej w ramach Festiwalu Pamiątka, talizman, zabawka: polskie figurki Żydów pomiedzy światami. (w języku angielskim)

17:00 PRELIMUD W JCC Olga Danek, Holokaust i naziści w kulturze masowej: od Disneya do Tarantino. (w języku polskim)

18:00 Indywidualne porady genealogiczne Jakuba Czupryńskiego (w języku polskim i angielskim). Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 12 370 57 70

19:00 Projekcja filmu Punk Jews, reż. Jesse Zook Mann (w języku angielskim, z polskimi napisami).
Punk Jews to film dokumentalny, który opowiada o alternatywnej muzycznej społeczności żydowskiej w Nowym Jorku i ukazuje ich tożsamość oraz niekonwencjonalną drogę do przełamywania stereotypów.