Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Wydarzenia JCC Krakow podczas 23. FKŻ

Śro
g. 12:00
03 Lip
2013

program-okladka-PL


Wydarzenia JCC Krakow podczas 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej

3 LIPCA ŚRODA

12:00-24:00 JCC OpenAir: ogródek w unikatowej przestrzeni między synagogą Tempel a JCC

13:00 Znani krakowscy rabini. Seria wykładów zorganizowana we współpracy z Ośrodkiem Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ. Prof. Michał Galas, Rabin Ozjasz Thon (1870-1936). (w języku angielskim).

14:00 Śpiewaj z chórem JCC! Zapraszamy do wspólnego śpiewania z chórem piosenek Mordechaja Gebirtiga. Prowadzenie Michał Szostało. JCC WEST, ul. Izaaka 5.

14:00 Jonathan Ornstein, Ilu Żydów jest w Krakowie? Trudne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. (w języku angielskim)

14:30 2 pokolenia, 1 temat: dobry żydowski dom. Przedstawiciele dwóch żydowskich pokoleń będą debatować o tym, co to znaczy dobry żydowski dom i czy ten sprzed kilkudziesięciu lat różni się od współczesnego.

15:00 Młodzi naukowcy o dziejach Żydów polskich. Seria wykładów zorganizowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Studiów Żydowskich oraz z Instytutem Judaistyki. Agnieszka Mitas-Syrek (UWr), Autobiografie żydowskie - między autokreacją a faktem. Medium pamiętnika w kulturze żydowskiej. (w języku polskim)

16:30 Ruth Ellen Gruber i Annamaria Orla-Bukowska, Jewish. Jewish? "Jewish". Jewish! (w języku angielskim)
Jakie znaczenie ma słowo "Jewish" w Europie Środkowej, w Polsce, a w szczególności w Krakowie? O tym, jak wyglądają i jak będą wyglądać relacje między Żydami a nie-Żydami będą dyskutować Ruth Ellen Gruber, autorka publikacji Virtually Jewish: Reinventing Jewish Culture in Europe oraz Annamaria Orla-Bukowska.

17:00 PRELIMUD W JCC Patryk Pufelski, Szarańcza – plagi jakich nie znacie. (w języku polskim)

17:30 Dr Ewa Węgrzyn, Imigracja polskich Żydów do Izraela 1956-1959. Tematem wykładu jest żydowska imigracja z Polski do Izraela w latach 1956-1959, która często nazywana była “aliją gomułkowską”. Celem prezentacji jest przedstawienie powodów imigracji, przebiegu podróży oraz procesów adaptacyjnych nowych imigrantów w Izraelu. (w języku angielskim)

19:00 Premierowy pokaz filmów dokumentalnych: Magda (9min.) w reż. Sławomira Grünberga i Katki Reszke oraz Wyrzutki (Castaways) (17min.) w reż. Sławomira Grünberga i Tomasza Wiśniewskiego. Dyskusja po filmie z udziałem twórców. (w języku polskim z napisami w języku angielskim)