Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Za-Skoczenie - wernisaż wystawy

Czw
g. 19:00
28 Sty
2010

zaskoczenie

28 stycznia 2010 o godzinie 19:00 zapraszamy na wernisaż wystawy Projektu Skoczów Za-Skoczenie. Fotografie będzie można oglądać do 28 lutego 2010.

Wystawa jest częścią Projektu Skoczów. Za - Skoczenie. Powstała w oparciu o plener fotograficzny zorganizowany w Skoczowie - miasteczku, gdzie od wieków krzyżują wpływy polskie, żydowskie, czeskie, a także śląskie i austriackie. Fotografie przedstawiają dwie modernistyczne wille według projektów Josefa Hoffmanna i Jacquesa Groaga, wybitnych architektów wiedeńskich z początku XX wieku, a także ich otoczenie i mieszkańców.

Przed wojną wille należały do żydowskich rodzin Sinaibergerów i Spitzerów, bogatych przemysłowców i właścicieli garbarni, którzy w przededniu wojny wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Budynki opuszczone i zdewastowane przetrwały jednak do dzisiaj pełniąc funkcję ośrodków zdrowia.

Zdjęcia dokumentują ich obecny stan, delikatnie podglądając życie ich obecnych lokatorów, ślady ich codzienności, przemiany i przebudowy jakich doświadczyły budynki przez lata. Spoglądając przez firankę na ogród jakim są otoczone łatwo można ulec złudzeniu, że oto cofnął się czas i może choć na mgnienie oka uda nam się dostrzec minioną historię tego wyjątkowego miejsca.

MICHAŁ ZAWADA (1985) mieszka i pracuje w Krakowie. Obecnie student V roku malarstwa na Krakowskiej ASP w pracowni A. Bednarczyka. Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się malarstwem, fotografią i wideo.

Wybrane wystawy:

2009 - „Cienie”, Art Agenda Nova, Kraków; „306". Wystawa pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka, Foto Studio Skrzyszowscy, Kraków;
2008 - „Półmetek”, Galeria Otwarta Pracownia, Kraków; „Poligon”, Miejskie Centrum Kultury, Ostrowiec Świętokrzyski;
2007 - Wystawa pokonkursowa „Wobec Wyspiańskiego”, Szafirowa Pracownia, Kraków;
2008 - laureat stypendium prof. Janiny Kraupe-Świderskiej.