Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Wydarzenia JCC Krakow podczas 23. FKŻ

Sob
g. 11:00
06 Lip
2013

program-okladka-PL

Wydarzenia JCC Krakow podczas 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej

6 LIPCA SOBOTA

11:00 Spacer śladami młodzieżowych organizacji żydowskich w przedwojennym i wojennym Krakowie. Oprowadzają członkowie organizacji młodzieżowych z Izraela. Początek: JCC Krakow, ul. Miodowa 24 (w języku angielskim).

12:00 Clila i Hadasa Bau, Rebeka i Józef Bau. Cud miłości i przetrwania. (w języku polskim)

14:00 Druga doroczna debata Latkes vs. Hamantasze. Przez wieki Żydzi zmagali się z wieloma ważnymi pytaniami. Prawdopodobnie jednym z najważniejszych jest “Która żydowska potrawa jest doskonalsza: ziemniaczane latkesy czy ciasteczka “uszy Hamana”? Debata po raz pierwszy odbyła się w Chicago University z udziałem wielu uczonych, profesorów, filozofów i nawet laureatów nagrody Nobla. Tym razem spotykamy się po raz drugi w JCC, żeby debatować nad tą palącą kwestią. W debacie udział wezmą Ellen Germain oraz Helise Lieberman. Prowadzenie: Benjamin Lorch. Wydarzenie zorganizowane przez CIEE Berlin i JCC Krakow. (w języku angielskim)

15:30 William Meyers, Żydzi w amerykańskiej fotografii XX wieku. Wykład porusza kwestię znaczącego wkładu Żydów w XX-wieczną amerykańską fotografię. William Meyers pisze o fotografii dla Wall Street Journal. Zdjęcia jego autorstwa znajdują się w zbiorach New York Public Library i innych muzeach. Więcej informacji o artyście na stronie www.williammeyersphotography.com. (w języku angielskim)

16:00 Rabin Boaz Pash, Napięcia między krakowskimi rabinami a gminą na przestrzeni lat. (w języku polskim)

16:00 Cmentarz czy życie? Polska oczami młodych Izraelczyków. Panel zorganizowany przez miesięcznik ZNAK.
Od wielu lat młodzi Izraelczycy przyjeżdżają do Polski, mierząc się z traumą Zagłady. Jakie są ich doświadczenia? Jakim emocjom stawiają czoła? Jak patrzą na współczesną Polskę i Polaków? Czy może istnieć dla nich inna Polska niż ta, gdzie leżą prochy ich zamordowanych przodków? Czy mają okazję spotkać młodych Polaków? Jak te spotkania wyglądają? Jaki jest stosunek Polaków do przyjeżdżających młodych Izraelczyków?

W debacie udział wezmą:
Edyta Gawron – adiunkt w Instytucie Judaistyki UJ, kierownik Ośrodka Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich
Jonathan Ornstein – dyrektor Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC) w Krakowie
Zuzanna Radzik – członkini Zarządu Forum Dialogu między Narodami

17:00 Nahma Sandrow, Postać matek w dramacie i komedii jidysz. (w języku angielskim)
Płaczące i sentymentalne czy komiczne lub twarde? Na scenie i poza nią, matki w teatrze jidysz nie są zawsze takie, jakich oczekujemy. Nahma Sandrow jest autorką książki Vagabond Stars: A World History of Yiddish Theater, “God, Man, and Devil": Yiddish Plays in Translation i wielu innych książek i artykułów o teatrze jidysz. Napisała dwa nagrodzone musicale i libretto opery, oparte na materiałach w jidysz. Według jej przekładów z jidysz wystawiono kilkanaście sztuk. Więcej o autorce www.nahmasandrow.com

22:00 JCC OpenAir: ogródek w unikatowej przestrzeni między synagogą Tempel a JCC