Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

7@nite. Synagogi nocą

Sob
g. 22:00
08 Cze
2013
7atnite-web
Jak co roku zapraszamy do udziału w projekcie 7@nite. Synagogi nocą. Naszym celem jest pokazanie współczesnego judaizmu, zanurzonego w przeszłości, ale przede wszystkim nowoczesnego, otwartego na świat, różnorodnego i tolerancyjnego. W ciągu jednej nocy oddajemy do waszej dyspozycji 7 unikatowych w skali światowej synagog i prezentujemy 7 różnych programów. W 2013 roku tematem przewodnim wydarzenia będzie Jerozolima. Miasto wielu kultur, tradycji, nie tylko cel pielgrzymek, ale także stolica nowoczesnego państwa.
To miasto niejednoznaczne, podzielone, kulturowo wymieszane, trudne do zdefiniowania. Każdy ma swoja opowieść o tym mieście. I każda jest prawdziwa. Opowiadając o Jerozolimie, opowiadamy o współczesnym judaizmie, współczesnym językiem. Przybliżamy go dzisiejszemu odbiorcy, burzymy stereotypy i, taką mamy nadzieje, budujemy porozumienie pomiędzy różnymi wyznaniami i kulturami. Spróbujemy opowiedzieć wam o tym mieście w sposób, który nam wydaje się najbliższy. Niejednoznacznie, za pomocą wszystkich zmysłów.
 
PROGRAM 7@nite. SYNAGOGI NOCĄ 2013
22.00
Uroczysta Hawdala na dachu JCC Kraków (ul. Miodowa 24)

22.15
Otwarcie Synagog dla publiczności 

Synagoga Stara FEEL
Poszukując uniwersalnej definicji miasta postanowiliśmy odwołać się do poezji. Spośród wielu wierszy poświęconych Jerozolimie wybraliśmy kilkanaście, które naszym zdaniem pokazują rożne oblicza miasta i poprosiliśmy „ludzi słowa” i kultury związanych z Krakowem by je przeczytali. Ich interpretacje wymieszaliśmy z dźwiękami miasta, ruchomymi obrazami i zapachem. Stworzyliśmy multimedialną i interaktywną opowieść o mitycznej i realnej Jerozolimie, którą będzie można poczuć. Dosłownie i w przenośni.

Synagoga Wysoka MOVE
W Synagodze Wysokiej wyruszymy na wirtualny spacer po mieście. Punktem odniesienia symbolicznej wędrówki będzie 7 bram Jerozolimy. Wokół nich snujemy unikatowa opowieść wykorzystując multimedialne środki artystyczne i komunikacyjne tworząc uniwersalny i metaforyczny przekaz. To będzie spacer pełen niespodzianek.

Synagoga Izaaka IMAGINE
Jerozolima to święte miasto dla trzech wielkich religii monoteistycznych. Miasto, gdzie wedle przekazów mieszka Bóg. „Jerozolima jest środkiem Ziemi; Świątynia jest środkiem Jerozolimy”. I choć dziś nie ma już Świątyni, to nadal jest ona najważniejszym miejscem w mieście, a może i na świecie. Czym jest Świątynia i czym jest mur zachodni
zwany Ścianą Płaczu, spróbujemy sobie wyobrazić w Synagodze Izaaka.

Synagoga Remu DISCOVER
Czy jest jakieś miasto na świecie, które można nazwać na 70 różnych sposobów? Tylko jedno. Nazwać oznacza poznać. Czy poznając wszystkie 70 nazw Jerozolimy uda się nam odkryć czym jest to miasto?

Synagoga Tempel LISTEN
Jerozolima to nie tylko miasto religijne. Jest też drugie oblicze tego miasta. Żywe, kolorowe, radosne. Oblicze, które poznamy i usłyszymy w „okolicach Yafo”, w centrum nowego miasta, pełnego uroczych kawiarni. Jerozolima jest pełna muzyki, należy tylko umieć słuchać. Tutaj tworzy Asaf Avidan, tutaj swoja muzykę grają członkowie zespołu Shtar. Ortodoksyjnie religijni rockmeni, którzy mieszają indie rocka z hip hopem i funky. Energetyczna mieszanka, która porwie wszystkich do tańca.

Synagoga Kupa LOOK
Jerozolima to miasto, które należy zobaczyć. Stare fotografie zestawione z nowymi, pokazują jak niewiele zmieniło się to miasto, a jednocześnie jak bardzo jest inne. Fotografie pozwalają zobaczyć miasto uchwycone w krótkiej, przelotnej chwili. Czasami, dzięki fotografiom wydaje się, że chwila ta trwa znacznie dłużej.

Synagoga Poppera CREATE
Każdy ma swoja opowieść o Jerozolimie i każdy będzie mógł stworzyć swoja Jerozolimę. Wedle własnego uznania i własnej wyobraźni. W Synagodze Poppera pomalujemy Jerozolimę na wszystkie możliwe kolory. Stworzymy żywy i barwny kolaż miasta. Starym murom nadamy nowe barwy.

IMPREZY TOWARZYSZACE:

JCC Kraków
Wystawa Jerozolima – Światło ze Wschodu
Wystawa przygotowana przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny oraz Ambasadę Izraela w Warszawie ukazuje Jerozolimę z podwójnej perspektywy – kościoła chrześcijańskiego oraz współczesnego państwa izraelskiego. Wystawa „Jerozolima – Światło ze Wschodu” pokazuje odwiedzającym najważniejsze miejsca związane z Kościołem prawosławnym w Jerozolimie, a także przedstawia miasto jako gościnną, nowoczesną i wielokulturową stolicę Izraela.

Żydowskie Muzeum Galicja
Kachol oraz muzyczna podróż do serca Jerozolimy – dzielnicy Stu Bram
Żydowskie Muzeum Galicja po raz drugi zaprasza na niesamowite i szalone warsztaty taneczne prowadzone przez zespół Kachol, a potem – na wyjątkowa podróż do serca Jerozolimy i dzielnicy Stu Bram. Żywe połączenie różnych stylów muzycznych wraz z wizualizacjami wykorzystującymi fotografie jednego z najsławniejszych izraelskich fotoreporterów: Gila Cohena Magena, którego wystawa “W kręgu chasydów” będzie prezentowana w Muzeum.