Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

"Twórczość Braci Coen. O życiu i śmierci w świecie pozbawionym sensu" - wykład Ido Lewita

Śro
g. 18:00
11 Wrz
2013

ido-miniKoncepcja bezsensu świata jest zawarta już w debiutanckim filmie Braci Coen z roku 1984, "Śmiertelnie proste" i jest konsekwentnie wyrażana w późniejszych filmach, takich jak "Poważny człowiek", "Fargo", "Big Lebowski", "Człowiek, którego nie było" czy "To nie jest kraj dla starych ludzi".

Przykładowe sceny z filmów Braci Coen pomogą nam przeanalizować w jaki sposób wyrażona jest ta koncepcja i dlaczego jest ona jednym z fundamentów świata przedstawionego w kinie Coenów. Zastanowimy się także, czy świat pozbawiony sensu implikuje bezsensowność ludzkiej egzystencji.

Przyjrzymy się w szczególności dwóm filmom Coenów, które w różny sposób poruszają to zagadnienie, a także są swoistym rozważaniem nad ludzką naturyą i egzystencją: nihilistyczno-optymistycznemu "Big Lebowskiemu" i Kafkowsko-pesymistycznemu "Poważnemu człowiekowi".

Ido Lewit wykłada teorię filmu na Wydziale Filmu i Telewizji Uniwersytetu w Tel Awiwie. Jego badania dotyczą głównie wyobrażnenia "absurdu" w filmach Braci Coen oraz relacji ich filmów z twórczością Franza Kafki.