Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Wydarzenia JCC Krakow podczas 24. FKŻ

Nie
g. 12:00
29 Cze
2014

programfb

Wydarzenia JCC Krakow podczas 24. Festiwalu Kultury Żydowskiej.
Pełny program wydarzeń dostępny także do ściągnięcia w formacie pdf na dole strony.

29 CZERWCA (NIEDZIELA)

12:00-24:00 Miejsce w JCC: ogródek w przestrzeni między synagogą Tempel a JCC.

12:00-15:00
Gimelomania: Jestem Żydówką. Czy mogę nosić bikini?
Czy religia ma prawo dyktować sposób ubierania się i czy Żydówka może być trendy? (w języku polskim i angielskim) JCC WEST, ul. Izaaka 5.

12:00 Życie żydowskie w międzywojennym Krakowie: Krakowscy syjoniści i ich organizacje (w języku polskim).

12:00-16:00 Clila i Hadasa Bau, Rebeka i Józef Bau - wzruszająca historia miłosna.
Potajemny ślub Rebeki i Józefa Bau w obozie w Płaszowie został pokazany w filmie “Lista Schindlera”. W tym roku przypada 70-ta rocznica tego niezwykłego wydarzenia. Zapraszamy do wspólnego świętowania i wysłuchania historii Rebeki i Józefa opowiedzianej przez ich córki (w języku angielskim)

13:30 Prelimud w JCC: Sławomir Pastuszka, Małe i nieznane domy modlitwy w Krakowie (w języku polskim)

13:30 Dr Ewa Węgrzyn, Z Bielawy do Kfar Kisz - opowieść o szczególnym przypadku emigracji gomułkowskiej.
W latach 1956-1959 (tzw. alija gomułkowska) około 50 000 Żydów wyjechało z Polski do Izraela. Wielu z nich wyemigrowało z terenów Dolnego Śląska, gdzie niektórzy zajmowali się rolnictwem. W czasie wykładu dr Ewa Węgrzyn (Instytut Judaistyki, UJ) opowie wyjątkową historię niewielkiej grupy emigrantów, którzy osiedlili się m.in. w Kfar Kisz, gdzie do dzisiaj przetrwała pamięć o Polsce (w języku polskim).

14:00 Okruchy pamięci. Spotkanie z nestorami krakowskiej społeczności żydowskiej (w języku polskim).

15:00 Rabin Avi Baumol, Pięcioksiąg Aviego. Księga Bereszit (Rodzaju): Wirtualna podróż do Ziemi Obiecanej. Czym wyróżnia się Izrael? (w języku angielskim z tłumaczeniem).

16:00 Ani v’Ata. Koncert piosenek hebrajskich i jidysz w wykonaniu chóru JCC Krakow. Wstęp wolny.

17:00 Jedzenie, taniec i śpiew. Seria warsztatów prowadzonych przez członków JCC. Taniec izraelski. Prowadzenie: Awa Cybulska. Koszt 15 zł. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 12 370 57 70

17:00 Wernisaż wystawy Z inspiracji kulturą żydowską – „Chciałbym zostać książką”
Konkurs "Z inspiracji kulturą żydowską" jest częścią Ogólnopolskiego konkursu plastyczno-literackiego realizowanego w formie biennale od 2004 roku. Organizatorem jest Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.
Punktem wyjścia tegorocznej edycji konkursu pod hasłem-cytatem z Amosa Oza ”Chciałbym zostać książką” jest książka i jej miejsce w kulturze. Chcemy potraktować ją symbolicznie: jako podstawę kultury judeochrześcijańskiej, bazę dorobku intelektualnego i duchowego ludzkości, ale także jako obiekt swoistego kultu w znaczeniu religijnym (Księga) i poza religijnym.

17:30 Jakub Czupryński, Jak szukać żydowskich korzeni? Warsztaty genealogiczne.
Ponad połowa Żydów żyjących obecnie na świecie ma swe korzenie w dawnej Polsce. O tym czy trudno jest je odkryć i jak wyglądają zmagania z rodzinną historią w naszym kraju opowie genealog Jakub Czupryński. Podczas warsztatowego spotkania uczestnicy dowiedzą się o praktycznych metodach poszukiwań swych przodków oraz o najważniejszych faktach i mitach dotyczących genealogii żydowskiej (w języku polskim).

20:30 Koncert zespołu Kerech Tejsza (Ice 9). Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18.
Kerach Tejsza (ang. Ice Nine) - rockowo-popowy zespół izraelski, który istniał w latach 1993-2000 i był najbardziej uznanym zespołem tamtych czasów. Swoją popularność zdobył dzięki nowym brzmieniom brytyjskim (ang. britpop), wprowadzając je jako pierwszy na izraelską scenę muzyczną, dzięki czemu zdobył uznanie wśród stacji radiowych i słuchaczy.
Członkowie Kerach Tejsza po rozwiązaniu zespołu kontynuowali swoją karierę indywidualnie. Wokalista Noam Rotem nagrał kilka albumów i stał się jednym z najbardziej uznanych artystów w Izraelu. W 2009 roku Rotem nagrał autorską wersję „Naszej Klasy” Jacka Kaczmarskiego.
W twórczości członków zespołu pojawiają się także inne polskie akcenty. W 2005 roku trzech członków zespołu nagrało specjalny album „Abramek” złożony z piosenek opartych na wierszach Abramka Kopłowicza, chłopca z łódzkiego getta, który został zamordowany w Auschwitz; pamiętnik Abramka ze spisanymi po polsku wierszami został odnaleziony po wojnie.
Zespół reaktywował się w 2013 roku nagrywając dwie nowe piosenki, które od razu stały się przebojami w Izraelu. Na koncert Kerach Tejsza składają się utwory z obu albumów, a także utwory z albumu „Abramek” oraz z solowej twórczości wokalisty Noama Rotema.

Koncert zorganizowany przez JCC Krakow i Żydowskie Muzeum Galicja. Bilety do nabycia w Żydowskim Muzeum Galicja. Cena 35 zł i 30 zł.


30 CZERWCA (PONIEDZIAŁEK)

12:00-24:00 Miejsce w JCC: ogródek w przestrzeni między synagogą Tempel a JCC.

12:00-15:00 Gimelomania: Nie mam brody. Czy mogę być ortodoksyjny? O różnych odcieniach judaizmu w nowoczesnym świecie (w języku polskim i angielskim). JCC WEST, ul. Izaaka 5.

12:00 Życie żydowskie w międzywojennym Krakowie: Szkoły żydowskie (w języku polskim).

13:00 Warsztaty haftu brazylijskiego. Ścieg brazylijski. Prowadzenie: Anita Panek (Brazylia). Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 12 370 57 70. Uwaga: warsztaty odbywają się w przeciągu 3 dni (poniedziałek, wtorek, środa) i nie ma możliwości zapisania się na pojedyncze zajęcia.

13:00 Wycieczka z Gimelem: Koszerny Kazimierz (w języku angielskim). Początek: JCC Krakow, ul. Miodowa 24.

13:30 Joanna Spyra, Izraelczycy w Berlinie (w języku polskim).
Wykład dotyczy nowej fali emigracji młodych Izraelczyków do Berlina oraz współczesnego życia żydowskiego w tym mieście. Podczas wykładu przedstawiona zostanie również działalność Klubu Izraelskiego JCC.

14:30 Justin Kadis, Żydowska Kuba i żydowskie Chiny.
Justin Kadis, stażysta JDC, który od prawie roku przebywa w Polsce, podróżował do ekscytujących miejsc i był świadkiem pracy, jaką wykonuje JDC. Tym razem Justin opowie o pobycie w Hawanie i Szanghaju i żydowskich społecznościach w tych miastach (w języku angielskim).

15:00 Rabin Avi Baumol, Pięcioksiąg Aviego. Księga Szemot (Wyjścia): Kto jest kim w Torze? (w języku angielskim z tłumaczeniem).

15:00 Prelimud w JCC: Patryk Pufelski, Chawruta - warsztaty wspólnego studiowania tradycyjnych tekstów w nieco niekonwencjonalny sposób (w języku polskim).

17:00 Jedzenie, taniec i śpiew. Seria warsztatów prowadzonych przez członków JCC. Taniec izraelski. Prowadzenie: Awa Cybulska. Koszt 15 zł. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 12 370 57 70

17:30 Jakub Czupryński, Jak szukać żydowskich korzeni? Warsztaty genealogiczne.
Ponad połowa Żydów żyjących obecnie na świecie ma swe korzenie w dawnej Polsce. O tym czy trudno jest je odkryć i jak wyglądają zmagania z rodzinną historią w naszym kraju opowie genealog Jakub Czupryński. Podczas warsztatowego spotkania uczestnicy dowiedzą się o praktycznych metodach poszukiwań swych przodków oraz o najważniejszych faktach i mitach dotyczących genealogii żydowskiej (w języku angielskim).

18:30 „Na szczęście – to Żyd": o figurkach Żydów i innych trudnych tematach w polskich muzeach (i poza nimi). Panel dyskusyjny z udziałem Eryki Lehrer, Aleksandry Janus i Pauliny Fiejdasz. Prowadzenie: Roma Sendyka.
Panel towarzyszyć będzie prezentacji publikacji „Na szczęście – to Żyd/Lucky Jews”, która powstała jako efekt wystawy o polsko-żydowskich figurkach „Pamiątka, Zabawka, Talizman” zorganizowanej podczas 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej. Zostanie także zaprezentowany film Pauliny Fiejdasz „Żyd na szczęście” (w języku angielskim).

20:00 Wernisaż wystawy Album Rodzinny JCC.
Album Rodzinny JCC jest kolekcją fotografii członków JCC. Zebrane przez nas zdjęcia przedstawiają społeczność żydowską i układają się w naszą wspólną historię. Album Rodzinny JCC pokazuje społeczność żydowską w Polsce na tle powojennych przemian historycznych, kulturowych i obyczajowych, w które wpisują się nasze zwyczajne i zupełnie niezwyczajne historie.


1 LIPCA (WTOREK)

12:00-24:00 Miejsce w JCC: ogródek w przestrzeni między synagogą Tempel a JCC.

12:00-15:00 Gimelomania: Czy mogę być dobrym Żydem, jeśli jestem gejem?
O tym jak pogodzić swoją seksualność z najstarsza religią monoteistyczną świata (w języku polskim i angielskim). JCC WEST, ul. Izaaka 5.

12:00 Miriam i Giora Romm. Żydowska opowieść o odkrywaniu własnej tożsamości oraz o bohaterstwie na ziemi i w przestworzach (w języku angielskim).
Miriam Romm urodziła się na Słowacji w polskiej rodzinie w 1944 roku. W 1948 cała rodzina wyjechała do Izraela. Ukończyła inżynierię w Intystucie Technologii Technion w Hajfie. Ukończyła również romanistykę i anglistykę na Uniwersytecie w Tel Avivie. Od 1996 roku jest zaangażowana w badania genealogiczne, które zaowocowały wydaniem w 2007 roku książki „Notzat Yaen” („Strusie Pióra”), która została przetłumaczona na język angielski (2009) oraz polski (2014).
Generał Giora Romm urodził się w Izraelu w 1945 roku. Jego rodzice pochodzili z Polski. Przez 33 lata służył w Siłach Powietrznych Izraela. W latach 2001-2004 pełnił funkcję Dyrektora Generalnego Agencji Żydowskiej, a w 2008 roku został nominowany Dyrektorem Generalnym izraelskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Także w 2008 roku wydał książkę Tulip Four opisującą m.in. jego pobyt jako więźnia w Egipcie w 1969 roku oraz walkę w wojnie Jom Kipur w 1973 roku.

13:00 Warsztaty haftu brazylijskiego. Ścieg brazylijski. Prowadzenie: Anita Panek. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 12 370 57 70. Uwaga: warsztaty odbywają się w przeciągu 3 dni (poniedziałek, wtorek, środa) i nie ma możliwości zapisu na pojedyncze zajęcia.

13:00 Rozsmakuj się w Kazimierzu! Kulinarna wędrówka po Kazimierzu ze smakoszem Justinem Kadisem. Koszt: 35 zł. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 12 370 57 70 (w języku angielskim). Początek: JCC Krakow, ul. Miodowa 24.

14:00 Życie żydowskie w międzywojennym Krakowie: Działalność charytatywna krakowskich Żydów (w języku polskim).

15:00 Rabin Avi Baumol, Pięcioksiąg Aviego. Księga Wajikra (Kapłańska): Czym jest świętość i jak ją osiągnąć? (w języku angielskim z tłumaczeniem).

15:00 Ellie Shapiro, Historia muzyki żydowskiej w Polsce.
Od pierwszej wzmianki w 1203 roku, aż do czasów współczesnych, żydowska muzyka jest ważną częścią polskiej przestrzeni muzycznej. Wykład będzie dotyczyć muzyki liturgicznej, ludowej i popularnej (w języku angielskim).

16:30 Prelimud w JCC: Olga Danek, Kaczor Donald też walczył z nazistami, czyli propaganda w czasie II wojny światowej (w języku polskim).

17:00 Indywidualne porady genealogiczne Jakuba Czupryńskiego (w języku polskim i angielskim). Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 12 370 57 70

18:00 Jedzenie, taniec i śpiew. Seria warsztatów prowadzonych przez członków JCC. Warsztaty kulinarne z Marią Niziołek. Koszt 20 zł. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 12 370 57 70

18:00 Jestem Żydem i… Dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli społeczności żydowskiej (w języku polskim z tłumaczeniem na angielski).
Jestem Żydem... ale na tym świat się nie kończy. Polska społeczność żydowska jest pluralistyczna. Choć w większości świecka i zasymilowana, to nie brakuje osób, które w ten czy inny sposób kultywują tradycję. Kim zatem jest współczesny polski Żyd/polska Żydówka?

19:00 Bat Sheva Marcus, Co robi feministka w żydowskim ortodoksyjnym świecie? (w języku angielskim)
Może się wydawać, że nie ma miejsca dla feminizmu w żydowskiej ortodoksji, która zakłada oddzielenie ról kobiety i mężczyzny. Jednakże wiele kobiet ze społeczności ortodoksyjnych czuje potrzebę stawiania wyzwań przyjętym normom i rozwijania nowych ścieżek dla kobiet. Kobiety, które podjęły to wyzwanie, próbują stworzyć nowe standardy w żydowskim ortodoksyjnym świecie, pozwalające na pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące życie w społeczności przy równoczesnym poszanowaniu praw i zwyczajów.
Bat Sheva Marcus jest założycielką i dyrektorką The Center for Female Sexuality oraz pełni funkcję Chief Operating Officer w MAZE Laboratories. W przeszłości była Dyrektorką Union for Traditional Judaism oraz New York Metropolitan Campaign at UJA- Federation of New York.


2 LIPCA (ŚRODA)


12:00-24:00 Miejsce w JCC: ogródek w przestrzeni między synagogą Tempel a JCC.

12:00-15:00 Gimelomania: Jewish sex shop, czyli o koszernym seksie. Dyskusja o tym, co Tora mówi o seksie i jak to ma się do współczesnego życia (w języku polskim i angielskim). JCC WEST, ul. Izaaka 5.

12:00
Jonathan Ornstein, Wcale nie z powodu Auschwitz! Dlaczego Kraków jest tak ważny dla dzisiejszego żydowskiego świata? (w języku angielskim).

13:00
Warsztaty haftu brazylijskiego. Ścieg arraiolos. Prowadzenie: Anita Panek. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 12 370 57 70. Uwaga: warsztaty odbywają się w przeciągu 3 dni (poniedziałek, wtorek, środa) i nie ma możliwości zapisu na pojedyncze zajęcia.

13:00
Wycieczka z Gimelem: Podania i legendy Gimela (w języku polskim). Początek: JCC Krakow, ul. Miodowa 24.

14:00
Życie żydowskie w międzywojennym Krakowie: Żydowskie księgarnie i biblioteki (w języku polskim).

15:00
 Rabin Avi Baumol, Pięcioksiąg Aviego. Księga Bamidbar (Liczb): Gdy wszystko idzie źle… Jak Żydzi pojmują grzech? Dlaczego tak dużo narzekają? Co jest ważniejsze w judaizmie: akcja czy reakcja? (w języku angielskim z tłumaczeniem).

15:30
"Powroty Szymona", reż. Sławomir Grünberg i Katka Reszke (54 min)
W 1948 roku, ocalały z Holokaustu chłopiec Szymon Redlich wystąpił w głośnym później filmie „Unzere Kinder” czyli „Nasze Dzieci”, filmie fabularnym w języku jidysz, do którego większość scen nakręcono w Domu Dziecka w Helenówku. W filmie dokumentalnym w reżyserii Sławomira Grünberga i Katki Reszke ów epizod aktorski Szymona przeplata się z jego prawdziwą historią i jego walką o przetrwanie w czasie Holokaustu. „Powroty Szymona” („Shimon's Returns”) to przede wszystkim opowieść o człowieku, który sam o sobie powiada, że „kolekcjonuje pamięć”. Dlatego wciąż powraca do Polski i na Ukrainę, do miejsc ze swojej młodości i miejsc, gdzie spotkał ludzi, bez których te powroty nie byłyby mu dane. Po filmie zapraszamy na dyskusję z twórcami.

17:00
Ellie Shapiro, Polski kabaret w okresie międzywojennym.
Żydzi mieli znaczący wkład w polski przemysł muzyczny w okresie międzywojennym, zarówno jako wykonawcy, kompozytorzy, dyrygenci, autorzy słów, konferansjerze, jak i producenci filmowi i muzyczni. Warto odkryć ten fascynujacy świat polsko-żydowskiej współpracy, która rozkwitała w przedwojennej w Polsce pomimo rosnącego antysemityzmu (w języku angielskim).

18:00
Jedzenie, taniec i śpiew. Seria warsztatów prowadzonych przez członków JCC. Warsztaty kulinarne z Marią Niziołek. Koszt 20 zł. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 12 370 57 70

18:30
Prelimud w JCC: Katarzyna Cielecka, Czy też muszę się wdrapać na Górę Synaj, żeby być Żydem? O konwersji w judaizmie (w języku polskim).


3 LIPCA (CZWARTEK)

12:00-24:00 Miejsce w JCC: ogródek w przestrzeni między synagogą Tempel a JCC.

12:00-15:00 Gimelomania: Szabat w epoce Facebooka. Zakazy i nakazy szabatowe, czyli co to naprawdę znaczy „świętować szabat”? (w języku polskim i angielskim). JCC WEST, ul. Izaaka 5.

12:00 Życie żydowskie w międzywojennym Krakowie: Aktywność sportowa krakowskich Żydów (w języku polskim).

12:30 Meszugoyim – poznaj nieżydowskich wolontariuszy Centrum Społeczności Żydowskiej (w języku angielskim).

13:00 Żydowski rok w jeden dzień. Interaktywna gra miejska zorganizowana przez członków Żydowskiego Klubu Studenckiego „Gimel” (w języku polskim). Początek: JCC Krakow, ul. Miodowa 24

14:00 Solidarność według kobiet. Spotkanie z Shaną Penn, autorką książki „Sekret solidarności”.
W ramach spotkania odbędzie się przedpremierowy pokaz fragmentów filmu Marty Dzido „Solidarność według kobiet”. Rozmowę z Shaną Penn (USA) i Martą Dzido (Polska) poprowadzą Sławomira Walczewska (Polska) oraz Iwona Reichardt (New Eastern Europe) (w języku angielskim).

15:00 Rabin Avi Baumol, Pięcioksiąg Aviego. Księga Dwarim (Powtórzonego Prawa): Przekazywanie tradycji. (w języku angielskim z tłumaczeniem).

16:00 Prelimud w JCC: Marcjanna Kubala, Toledo – Jerozolima Zachodu (w języku polskim).

17:00 Jedzenie, taniec i śpiew. Seria warsztatów prowadzonych przez członków JCC. Śpiewaj z chórem JCC! Prowadzenie Michał Szostało. Warsztaty piosenek hebrajskich i jidysz. Koszt: 15 zł. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 12 370 57 70

17:00 Indywidualne porady genealogiczne Jakuba Czupryńskiego (w języku polskim i angielskim). Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 12 370 57 70

18:00 Prelimud w JCC: Sara Cheredis, Pop - Jew TV (w języku polskim).

20:00 Recital piosenek żydowskich w wykonami Naomi Miller.
Naomi Miller śpiewa w kilkunastu językach, ale jej pierwszym i ukochanym językiem jest jidysz.
Muzyka Naomi Miller uwiecznia język, który prawie został utracony podczas Holokaustu. To właśnie jidysz stał się inspiracją dla nowych piosenek, które dotykają serc i umysłów.
Jeden z recenzentów stwierdził, że muzyka Naomi Miller przywołuje "wszystkie pozytywne odczucia, jakie mają Żydzi".
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 12 370 57 70


4 LIPCA (PIĄTEK)

12:00 Mike vs. Tyson. Dyskusja z udziałem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha i Naczelnego Rabina Wrocławia Tysona Herbergera (w języku angielskim).

14:30 Nie jestem Żydem/Żydówką, ale moja babcia jest… Panel dyskusyjny o skomplikowanej tożsamości polskich Żydów z udziałem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha i przedstawicieli krakowskiej młodzieży żydowskiej (w języku polskim z tłumaczeniem).

16:00 Anita Panek, Chleb i wino – nauka i sztuka.
Podczas wszystkich lat pracy naukowej Anita Panek posługiwała się drożdżami jako modelami komórki najbardziej zbliżonej do komórki ludzkiej. Uważa, że chleb i wino to arcydzieła dokonane przez drożdże. Na przykładzie chleba, piwa ,wina i wódki, przejdziemy przez historię, biochemię i sztukę (w języku polskim).

16:30 Michael Schudrich, Jonathan Ornstein i Edyta Gawron, Żydowska Polska za 25 lat. Dyskusja o najważniejszych wyzwaniach (w języku angielskim).

17:00 Jedzenie, taniec i śpiew. Seria warsztatów prowadzonych przez członków JCC. Śpiewaj z chórem JCC! Prowadzenie: Michał Szostało. Warsztaty piosenek szabatowych. Koszt: 15 zł. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 12 370 57 70

17:00 Indywidualne porady genealogiczne Jakuba Czupryńskiego (w języku polskim i angielskim). Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 12 370 57 70

21:00 Kolacja szabatowa JCC. Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich zaprasza na uroczystą, koszerną kolację, z której dochód zostanie przeznaczony na Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie. W kolacji uczestniczyć będą m.in. rabin Avi Baumol, dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej Janusz Makuch, artyści Festiwalu oraz krakowska społeczność żydowska. Bilety 165 zł. Rezerwacje proszę wysyłać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


5 LIPCA (SOBOTA)

13:00 Wycieczka z Gimelem: Edukacja żydowska na Kazimierzu (w języku polskim). Początek: JCC Krakow, ul. Miodowa 24.

13:30 Antysemityzm. Niezamknięta historia Bożeny Keff. Pierwsza polska książka o antysemityzmie dla wszystkich. Dyskusja i spotkanie z autorką. Prowadzenie: Sławomira Walczewska (w języku polskim).

14:00 Prelimud w JCC: Olga Lewińska, Czy alkohol jest koszerny? (w języku polskim).

15:30 Trzecia doroczna debata Latkes vs. Hamantasze. Przez wieki Żydzi zmagali się z wieloma ważnymi pytaniami. Prawdopodobnie jednym z najważniejszych jest “Która żydowska potrawa jest doskonalsza: ziemniaczane latkesy czy ciasteczka “uszy Hamana”? Debata po raz pierwszy odbyła się w Chicago University z udziałem wielu uczonych, profesorów, filozofów i nawet laureatów nagrody Nobla. Tym razem spotykamy się po raz trzeci w JCC, żeby debatować nad tą palącą kwestią. W debacie udział wezmą Barbara Kirshenblatt-Gimblett oraz Irene Pletka. Prowadzenie Jeffrey Yosskowitz (w języku angielskim)

16:30 Anita Panek, Refleksje o mojej wędrówce.
Anita Panek, mieszkająca obecnie w Brazylii, wyjechała z rodzicami z Krakowa w 1939 roku na krótkie wakacje do Francji. Powróciła dopiero 70 lat później ze swoim wnukiem, który chciał odbyć podróż śladami swoich dziadków (w języku angielskim).

Od 23:00 Miejsce w JCC: ogródek w przestrzeni między synagogą Tempel a JCC.


6 LIPCA (NIEDZIELA)

12:00-24:00 Miejsce w JCC: ogródek w przestrzeni między synagogą Tempel a JCC.

14:00 Podstawy marynowania: Przywracanie żydowskich tradycji jedzenia. Warsztaty kulinarne. Prowadzenie: Jeffrey Yoskowitz (w języku angielskim).
Marynowanie warzyw jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech kuchni aszkenazyjskiej, dlatego pyszny i chrupiący korniszon może wywoływać wspomnienia ulubionych barów, gdzie serwuje się pikle.W czasie warsztatów uczestnicy nauczą się jak przygotowywać korniszony tradycyjnymi metodami, a także odkryją historię fermentacji warzyw oraz znaczenie przechowywania jedzenia w kontekście kuchni żydowskiej. Warsztaty pomogą nam zrozumieć żydowską tradycję gotowania. Każdy uczestnik wróci do domu ze słoikiem pysznych peklowanych warzyw.
Jeffrey Yoskowitz jest współzałożycielem i szefem kuchni The Gefilteria, znanej brooklińskiej restauracji żydowskiej. Jest także odpowiedzialny za marynowanie w Peck’s Speciality Foods w Clinton Hills w Brooklinie. W 2014 magazyn Forbes umieścił go na liście 30 najbardziej wpływowych młodych ludzi w kategorii Food & Wine. W 2013 czasopismo Forward umieściło go na liście 50 najbardziej wpływowych ludzi w żydowskim świecie. Jest także autorem piszącym w prasie (między innymi The New York Times, The Atlantic, The Forward) o jedzeniu oraz kulturze. Swoje wykłady i warsztaty prezentował na całym świecie.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub 12 370 57 70.

16:00 Sprawiedliwi w polskiej pamięci – pomnik czy ludzie z krwi i kości? Dyskusja panelowa Znaku.
W debacie udział wezmą: Stanisław Krajewski, Dariusz Libionka, Joanna Król. Prowadzenie: Marta Duch-Dyngosz.
O Sprawiedliwych przez wiele lat milczano. Często nie byli akceptowani przez społeczności, w których żyli. Jak wyglądało ratowanie Żydów w czasie wojny? Jak o swoich doświadczeniach mówią Sprawiedliwi i ratowani Żydzi? W jaki sposób przedstawia się historie ratowania i ich bohaterów w projektach edukacyjnych i kulturalnych? Czy ich doświadczenie służy dziś ukojeniu narodowego sumienia? Jak mówić o ratowaniu, by nie tracić z oczu złożoności tych doświadczeń? (w języku polskim).