Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Promocja książki Menachema Begina "Czas białych nocy"

Wto
g. 19:00
06 Lip
2010

begin

Wtorek, 6 lipca, o godzinie 19:00
JCC zaprasza na promocję książki laureata Pokojowej Nagrody Nobla Menachema Begina "Czas białych nocy". 

Książka wydana w języku polskim przez Wydawnictwo Austeria. W spotkaniu promocyjnym uczestniczyć będą: prof. Arye Naor z Uniwersytetu Ben Guriona (sekretarz gabinetu premiera Begina w latach 1977-1981) i dr. Laurence Weinbaum, Naczelny Redaktor, Israel Journal of Foreign Affairs.

"Czas białych nocy" to książka o poświęceniu i wierze w ideę. Każdy kto po nią sięgnie będzie poruszony doświadczeniami bohatera, jego odwagą i ironicznym humorem, który towarzyszył mu w spotkaniach z prześladowcami jak również realistycznymi opisami w sowieckich więzieniach.

Menachem Begin (Mieczysław Biegun) - urodził się 16 sierpnia 1913 r. w Brześciu nad Bugie m, zmarł 9 marca 1992 r. w Tel Avivie. W 1935 roku ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W 1938 roku został przywódcą syjonistycznej organizacji Brit Trumpeldor Betar w Polsce. We wrześniu 1939 r. znalazł się w sowieckiej strefie okupacyjnej. Aresztowany przez NKWD w 1940 r., przetrzymywany w więzieniu w Łukiszkach w Wilnie, po wielomiesięcznych przesłuchaniach skazany na 8 lat łagru na Syberii. W 1942 r. zwolniony na mocy układu Sikorski - Majski, wstąpił do armii Andersa, z którą dotarł do Palestyny, gdzie
po uzyskaniu zwolnienia z przysięgi wojskowej pozostał. Był premierem Izraela w latach 1977- 1983. W 1978 r. wraz z prezydentem Egiptu Anwarem Sadatem otrzymał pokojową Nagrodę Nobla za wynegocjowanie traktatu pokojowego.