Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Otwarcie wystawy "JAW DIKH! - Chodź zobacz!"

Czw
g. 19:00
11 Gru
2014

jawdikh-2014-webJCC Krakow, Romskie Stowarzyszenie Oświatowe Harangos oraz romscy artyści i aktywiści zapraszają na wernisaż poplenerowej wystawy „JAW DIKH!”

Projekt „Jaw Dikh!” International Event of Roma Art ma swój początek w roku 2011. „Jaw Dikh!” to plener o zasięgu międzynarodowym, organizowany w Czarnej Górze, który ma na celu popularyzację sztuki i kultury romskiej. Zapraszamy artystów oraz aktywistów romskich, przedstawicieli świata kultury i sztuki, którzy poprzez swoją pracę starają się przełamać bariery pomiędzy Romami a nie-Romami, zwalczać stereotypy i pokazywać światu, że Romowie to ciekawa i żywa kultura. Mimo iż romska kultura wszędzie budziła ciekawość, to jednak Romowie niemal w każdym zakątku świata spotykali się z prześladowaniami, wykluczeniem i ogólną nienawiścią.

Celem „Jaw Dikh!” jest pokazać kulturę romską poprzez sztukę, film, teatr i inne media audiowizualne. Zapraszamy min. malarzy, rysowników, rzeźbiarzy, grafików, fotografów, artystów konceptualnych, filmowców. Spotkanie jest okazją do wymiany doświadczeń kulturowych, społecznych czy politycznych. „Jaw Dikh!” dzięki corocznym edycjom rozwija więzi pomiędzy artystami i aktywistami romskimi. Wspólna praca na osiedlach romskich w Czarnej Górze, Szaflarach, Krośnicy ma sprzyjać inspiracji dla artystów, ale także stworzyć miejscowym Romom (zwłaszcza tym młodszym) możliwość spotkania lub nawet współpracy z uczestnikami pleneru.

W tym roku uczestnikami pleneru w Czarnej Górze byli:
Bogumiła Delimata
Robert Gabris
Krzysztof Gil
Michal Jindrák
Damian La Bas
Delaine La Bas
Delfin Łakatosz
Maria Pokorny
Pavel Pokorny
Małgorzata Mirga-Tas
Milka Rigova
Marcin Tas

Projekt finansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w Polsce.