Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

PostLimud Kraków 2015: projekcja filmu "Boris Dorfman - A Mentsh"

Czw
g. 18:00
26 Lut
2015

postlimud2015 posterLimud – to intensywny cykl warsztatów, seminariów i wykładów dla członków żydowskiej społeczności, gdzie prowadzącymi zajęcia są sami uczestnicy. Już od 7 lat Limud Keszet Polska odbywa się jesienią w Warszawie. W seminarium uczestniczy kilkaset osób z całej Polski.

PostLimud Kraków – cykl wykładów krakowskich reprezentantów Limud Keszet Polska 2014. Wykłady są otwarte dla wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu szeroko pojętej kultury żydowskiej. Cykl będzie się odbywał od lutego do maja.

26.02, czwartek, godz. 18:00
Projekcja filmu "Boris Dorfman - A Mentsh", reż. Gabi i Uwe von Seltman

"Boris Dorfman - A Mentsch" jest filmem w języku jidysz. Nakręcony we Lwowie, stanowi pierwszą część planowanej "żydowskiej trylogii" (Lwów, Kraków, Nowy Jork). 75 lat po wybuchu wojny, Boris Dorfman wiedzie nas do miejsc grozy i zaułków nadziei, w których odzwierciedla się historia lwowskich Żydów. 90-letni Boris jest prawdopodobnie ostatnim Żydem we Lwowie, który posługuje się jidysz jako mameloszn. Boris Dorfman przypomina przeszłośc, aby przygotować na przyszłość młode pokolenia - jako "mensz", człowiek pełen miłości i empatii.

Film został nagrodzony "Jidysz Oskarem 2014" oraz medalem Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense za zachowanie pamięci o kulturze jidysz. Film był już pokazywany na wielu festiwalach w Europie i Ameryce północnej. W marcu będzie miał premierę w Australii.

Aby zobaczyć trailer, kliknij tutaj.

Gabriela von Seltman - z wykształcenia jest plastykiem i romanistką. Od 1999 roku zajmuje się charakteryzacja i castingiem do filmów fabularnych i dokumentalnych. Od 2009 roku współtworzy z mężem Uwe von Seltmann projekt "Przyszłość przeszłości". Wspólnie nakręcili "Boris Dorfman - A Mentsch", a obecnie przygotowują nowy dokument muzyczny w języku jidysz "Mail do Gebirtiga".

Uwe von Seltman - ur. W 1964 roku w Müsen, w Niemczech, pisarz, publicysta, dziennikarz. Studiował w Erlangen, Wiedniu i Tybindze, przez wiele lat mieszkał w Jerozolimie. W latach 2004-2008 był redaktorem naczelnym tygodnika wydawanego w Saksonii. Od 2006 roku mieszka w Krakowie. Publikuje m.in. dla „Jüdische Allgemeine” i internetowej wersji uznanego tygodnika „Der Spiegel”. Jest zaangażowany w wiele projektów mających na celu rozwój kultury żydowskiej i upamiętnienie żydowskiego dziedzictwa. Prowadzi wycieczki śladami autorów literatury jidysz po Ukrainie, jest jednym z założycieli towarzystwa wspierającego synagogę w Görlitz.