Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Katarzyna Zimmerer - "Oni nie szli jak barany na rzeź"

Śro
g. 19:00
11 Mar
2015

postlimud2015-marzecIle sił trzeba było, by nie poddać się biernej rozpaczy, mimo kolejnych, coraz bardziej dotkliwych represji okupanta niemieckiego, mimo izolacji za murami getta, mimo akcji wysiedleńczych do obozów zagłady?
Jak wielkiej trzeba było dyscypliny, by nie tylko przeżyć kolejny dzień, ale też organizować imprezy charytatywne, urządzać zbiórki pieniędzy, odzieży i jedzenia dla najbiedniejszych i najsłabszych? Jak silna musiała być wiara wielu, którzy nadal przestrzegali boskich przykazań, zamiast przeklinać Wiekuistego za swój los? Jak bardzo trzeba było kochać życie, by w tej nieludzkiej rzeczywistości, zachować własną godność?
Na te pytania nie znajduję odpowiedzi. Umiem jednak opowiedzieć, o heroicznym życiu Żydów Krakowa w „czasach pogardy”.

Katarzyna Zimmerer - publicystka i tłumaczka z języka niemieckiego. Współpracowała między innymi z Radiem Kraków, krakowską telewizją, "Tygodnikiem Powszechnym", miesięcznikiem "Zwieciadło". Jest autorką książki "Zamordowany świat. Losy Żydów w Krakowie 1939-45" i współautorką książki "Przeżyć i co dalej?" Brała udział w merytorycznych przygotowaniach wystawy czasowej "Świat przed katastrofą. Żydzi krakowscy w dwudziestoleciu międzywojennym" oraz ekspozycji stałej "Kraków - czas okupacji 1939-45" w dawnej fabryce Oskara Schindlera.