Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Wykłady rabina Pecaricia o Talmudzie

Pon
g. 16:00
16 Sie
2010

talmud

W związku z planowanym na wrzesień 2010 roku ukazaniem się Talmudu po polsku,  zapraszamy na serię wykładów, które wygłosi tłumacz i edytor tomu rabin Sacha Pecarić. 16-18 sierpnia 2010 o godzina 16:00. 

Drodzy Przyjaciele,
Z wielką radością i satysfakcją pragnę poinformować, że na początku przyszłego roku PARDES zaprezentuje czytelnikom dzieło oczekiwane od wielu lat, którego publikacja przez nasze stowarzyszenie jest naturalną konsekwencją i dopełnieniem naszych wcześniejszych dokonań. Księgą tą jest TALMUD, bez którego rozumienie żydowskiej religii, kultury i historii zawsze będzie niepełne, a nawet opaczne. 

Z powodu swojego ogromu, specyficznej organizacji treści i intelektualnego skomplikowania Talmud niezmiernie rzadko jest tłumaczony na obce języki. Nasza publikacja po raz pierwszy po polsku w tak obszerny, zwarty, dogłębny i prawdziwy sposób zaprezentuje specyfikę talmudycznej problematyki i talmudycznego myślenia. Przedstawi tę wielką intelektualną tradycję, która po dziś dzień jest żywa, stale studiowana, stanowiąc podstawę religijnego wykształcenia oraz umysłowego doskonalenia. 

Ogromny 750-stronicowy wolumen formatu A4, który oddamy do Waszych rąk w lutym 2010 roku, zawiera tłumaczenie trzech talmudycznych rozdziałów, zaopatrzone w wyczerpujący i miarodajny komentarz, słowniki, diagramy, a także płytę MP3 z wykładami na temat Talmudu. Zupełnie wyjątkowy na skalę światową jest sposób prezentacji talmudycznej argumentacji, przedstawiony w formie dialogu rabina i ucznia, co nawiązuje do typowego dla jesziwy sposobu studiowania Talmudu w parach, z nauczycielem lub towarzyszem. Publikacja tego tomu będzie wydarzeniem o historycznej randze. Dzięki niemu wypełniona zostanie luka niewiedzy, a słowo „Talmud” przestanie się w Polsce kojarzyć z tajemnicą, otwierając przed każdym, kto jest tego ciekaw, skarbiec swej mądrości. Jestem przekonany, że publikacja ta odmieni rozumienie Talmudu i talmudycznego myślenia w Polsce, podobnie jak Tora Pardes Lauder odmieniła w Polsce wiedzę na temat Tory. 

Wiem, że księga ta jest przez naszych Czytelników pilnie wyglądana.  Zapewniam, że jej obszerność i bogactwo treści wynagrodzą czas oczekiwania.

rabin Sacha Pecarić