Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

RomaniART - wystawa prac artystów romskich

Czw
g. 19:00
02 Wrz
2010

W czwartek 2 września o godzinie 19.00 serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy artystów romskich - RomaniART.

Podczas wystawy będzie można oglądać prace Małgorzaty Mirgi-Tas, Bogumiły Delimaty i Krzysztofa Gila.

Małgorzata Mirga-Tas – ur. w 1978 r. w Zakopanem. W latach 1999–2004 studiowała na krakowskiej Akademi Sztuk Pięknych na wydziale rzeźby. Dyplom uzyskała w pracowni rzeźby prof. Józefa Sękowskiego w 2004. Jest Romką ze szczepu Bergitka. Wychowała się w osadzie cygańskiej w Czarnej Górze na Spiszu. Po ukończeniu zakopiańskiego liceum plastycznego im. W. Kenara na wydziale meblarstwa, zdecydowała się zdawać na krakowską ASP na wydział rzeźby. To tam odkryła specyficzną dla niej technikę tworzenia rzeźb z tektury, a także energię i inspirację płynącą z racji jej romskich korzeni. Jak sama przyznaje – rzeźba jest jej najbliższa – zajmuje się również ilustracją, projektowaniem strojów, oraz biżuterii. Małgosia jest także autorką projektów strojów inspirowanych modą romską, które następnie ręcznie wykańcza aplikacjami oraz rysunkiem. Mieszka i tworzy w Czarnej Górze. Jest także współautorką projektu „Romski pstryk”.

Bogumiła Delimata – Romka ze szczepu Bergitka, ur. 1966 r. we Wrocławiu, zamieszkała w Krakowie. Zafascynowana sztuką tańca flamenco, realizuje się przede wszystkim jako tancerka. Pracowała wraz z zespołem A Sangrie Fria i z Latcho Drom, (z romskiego „Dobra Droga”) ma za sobą także występ w spektaklu Katarzy, krakowskiego teatru Buckleina, w reżyserii Adama Kwaśnego. Jest również malarką. Długo szukała swojego miejsca we współczesnym świecie, opartym na regułach „poprawnego” sposobu na życie. W Krakowie pracowała w zakładach fotografii, oraz w Muzeum Historii Fotografii. Zdecydowała się wybrać wolność i poświęcić doskonaleniu sztuki flamenco... oraz malarstwu. W jej pracach dominują motywy figuratywne. Obrazy emanujące ciepłym kolorem, przenoszą nas w świat południowych klimatów. Patrząc na te prace czujemy, że są bardzo osobiste. Chodź sceneria jest sielankowa, sylwetki wyglądają niepokojąco, nie wiemy czy są dobre czy złe. Malarstwo Bogumiły jest dojrzałe i przemyślane. Wszystko co widzimy na płaszczyźnie płótna nie jest przypadkowe.

Krzysztof Gil – ur. 1987 r. Jest Romem ze szczepu Bergitka. Wychował się przy ul. Topolowej w Nowym Targu, gdzie mieszka wielu Cyganów. Mimo, iż większość jego rówieśników wybiera inna drogę życia, jemu udało się uniknąć negatywnych wpływów właśnie dzięki talentowi. Jest rzadkim przykładem młodego Roma, który mając świadomość wartości, jaką jest jego dar, wie w jaki sposób może odnaleźć się we współczesnym świecie. Okazuje się bowiem, iż talent, bądź niezwykłe umiejętności, mogą być bezkrwawym orężem w walce z uprzedzeniami, oraz negatywnymi stereotypami, mogą być windą do lepszego życia, a także przykładem dla innych Romów, dodając im wiary i siły w sens dążenia do realizacji marzeń.

Program zrealizowano dzieki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnetrznych i Administracji w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.