Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Wernisaż wystawy „Zagadkowa śmierć Szymona Abelesa” połączony z wykładem. Kurator: Marek Toman (Czechy)

Czw
g. 19:00
19 Lis
2015

simon abeles-miniWystawa składa się z prac nawiązujących do relacji żydowsko-chrześcijańskich w XVII-wiecznej Pradze. W 1694 doszło do sytuacji, która doprowadziła do wzrostu napięcia między Żydami a chrześcijanami. Żydowski kupies Lazar Abeles został oskarżony o zamordowanie swojego syna Szymona, który rzekomo chciał przyjąć chrzest. Na wystawie zostaną pokazane plansze z historycznymi materiałami, które wiążą się z tą zagadkową sprawą.

Marek Toman (ur. 1967) jest czeskim pisarzem, dziennikarzem, tłumaczem i edytorem. Zainspirowany historią Szymona Abelesa napisał powieść „Wstrząsająca nowina o okrutnym zamordowaniu Szymona Abelesa”. Podczas wykładu Marek Toman opowie o historycznych aspektach tej sprawy, jak również przedstawi różne wersje i interpretacje ówczesnych wydarzeń. Fragmenty powieści zostaną odczytane podczas wykładu towarzyszącemu wystawie. Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

Wystawa została zrealizowana ze środków Funduszu Wyszechradzkiego. Zostanie pokazana w Czechach, na Węgrzech, Słowacji i w Polsce.
Wstęp wolny