Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Spotkanie z Markiem Tuszewickim, autorem książki "Żaba pod językiem. Medycyna ludowa Żydów aszkenazyjskich przełomu XIX i XX w."

Wto
g. 18:00
02 Lut
2016

Tuszewicki - plakat - netPoglądy na temat tego, czym jest medycyna ludowa, same zdążyły na przestrzeni ponad stulecia obrosnąć mitami i nieporozumieniami. Warto pamiętać, że termin ten obejmuje nie tylko wąsko rozumianą medycynę wsi, ale daje się zastosować również w odniesieniu do społeczności miejskich. W jaki sposób Żydzi i ich sąsiedzi kształtowali poglądy na temat zdrowia i choroby? Skąd czerpali wiedzę na temat środków leczniczych? Jaki był stosunek tradycyjnej ludności do współczesnych lekarzy i aptekarzy? Czy Żydzi i Polacy współpracowali ze sobą w kwestii leczenia? Na te i wiele innych pytań odpowiada książka „Żaba pod językiem…”, przedstawiająca bogaty świat wierzeń i poglądów, które nieraz wciąż jeszcze służą nam pomocą w razie choroby.

Dr Marek Tuszewicki jest pracownikiem Instytutu Judaistyki UJ, historykiem i jidyszystą, współpracownikiem JCC Kraków i wielu instytucji żydowskich w Polsce i za granicą.