Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Promocja książki Ewy Węgrzyn "Wyjeżdżamy! Wyjeżdżamy?! Alija gomułkowska 1956-1960"

Śro
g. 18:00
01 Cze
2016

wyjezdzamy-wyjezdzamy miniaturaProwadzenie: Edyta Gawron

Publikacja opisuje falę emigracji Żydów z Polski do Izraela w drugiej połowie lat 50. Autorka wyjaśnia jakie były powody opuszczenia Polski przez prawie pięćdziesięciotysięczną społeczność żydowską, omawia przebieg podróży, a także proces adaptacji w nowej ojczyźnie - Izraelu. Monografia oparta jest na źródłach archiwalnych zdeponowanych w polskich i izraelskich archiwach jak i na ponad stu wywiadach przeprowadzonych w Izraelu z uczestnikami tej aliji.

Ewa Węgrzyn - pracownik Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Absolwentka studiów judaistycznych na Wydziale Historycznym UJ, gdzie w 2012 roku obroniła doktorat, oparty głównie na kwerendzie hebrajskojęzycznych materiałów źródłowych z izraelskich archiwów. Stypendystka m.in. MSZ Izraela (Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie) oraz The Institute for the History of Polish Jewry and Israel-Poland Relations (Uniwersytet w Tel Awiwie). Szczególnie zajmuje ją problematyka historii współczesnego Izraela, stosunków polsko-izraelskich, a także Żydów w Polsce po 1945.

Książka Ewy Węgrzyn pt. "Wyjeżdżamy! Wyjeżdżamy?! Alija gomułkowska 1956-1959" ukazała się w maju 2016 roku nakładem wydawnictwa Austeria w Krakowie.

Wstęp wolny.