Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

Ekspozycja „Jan Karski. Człowiek wolności”

Pon
g. 11:00
25 Lip
2016

KARSKI

„Człowiek wolności” , patron  Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego będzie w Krakowie

Ekspozycja „Jan Karski. Człowiek wolności” o niezwykłym życiu i uniwersalnym przeslaniu polskiego emisariusza, która była pokazywana w Wiedniu, Sofii, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, w Parlamencie Europejskim w Brukseli i Waszyngtonie, będzie przez tydzień gościć w Krakowie.  W mieście, gdzie Karski kilkakrotnie ukrywał się podczas okupacji, kontynuując tutaj  swoją dzielność w Polskim Państwie Podziemnym. 

Na wystawę zapraszamy w dniach 25 – 31 lipca w Jewish Community Center przy
ul. Miodowej 24. Wydarzeniu towarzyszyć będzie projekcja filmu „Karski i władcy ludzkości“ w reżyserii Sławomira Grunberga w dniach 25 i 27 lipca o godzinie 20:00 oraz warsztaty street art’owe przewidziane na 28 i 29 lipca w godzinach 11:00 – 15:00.

To niepowtarzalna okazja poznania losów polskiego bohatera, Sprawiedliwego wsród Narodow Świata, póżniejszego obywatela Stanow Zjednoczonych i honorowego państwa Izrael.  Tłem historycznym jest  historia Polski w latach 1939-45 oraz Zaglada Żydów na okupowanych przez niemieckch nazistów okupowanych terenach polskich.

 

Organizatorem wystawy, pokazów filmowych oraz warsztatów street-artowych w Krakowie,  skierowanych do turystów odwiedzających Polskę  jest Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego w ramach swojego nowego programu „Karski My Hero”. Inauguracja 25 lipca w Krakowie.

- Projekt „Karski My Hero” skierowany  nie tylko do naszych rodaków ale także do turystów i studentów zagranicznych, przebywających w czasie wakacji w Polsce pozwoli im spotkać człowieka odważnego i wrażliwego, który przeszedł piekło ale nie dal się złamać - mówi Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.  - Naszym zdaniem to propozycja także na dzisiejsze czasy napięć i konfliktów w świecie.  Karski uczy solidarności z ofiarami, wyzwala emaptię i dodaje odwagi do przeciwdziałania obojętnosci wobec ludzkiej krzywdyi  nieszczęścia.

Program „Karski my hero“ prezentowany będzie także w Warszawie, Wrocławiu i Markowej. Wszyscy zainteresowani będą mogli również przejść śladami Jana Karskiego dzięki interaktywnej stronie internetowej w formie mapy. Start projektu internetowego www.karskimyhero.pl przewidziany jest w ciągu kilku tygodni.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Partnerami projektu są: Jewish Community Center oraz Muzeum Historii Polski.

Więcej informacji na:
www.jankarski.net

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej.

***

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego od 2011 roku niezmiennie upowszechniana wartości uosabiane przez Jana Karskiego: odwagę, odpowiedzialność, poszanowanie godności człowieka oraz dialog międzykulturowy. W ramach ogólnopolskich kampanii edukacyjnych przekonuje,  szczególnie młodzież, że warto żyć zgodnie z najwyższymi standardami służby publicznej w oparciu o wzajemną tolerancję. www.jankarski.net