Zobacz w jaki sposób możesz pomóc JCC Kraków

darowizna-pl

Wydarzenia

"Jeden uśmiech..." - wystawa Bartolomeo Koczenasza

Czw
g. 20:00
20 Sty
2011

onesmile

JEDEN UŚMIECH...
Tysiące kilometrów autostopem w poszukiwaniu odpowiedzi.

Wystawa portretów osób z wielu stron świata, ich wypowiedzi na temat uśmiechu, fotorelacja z autostopowej podróży przez Europę i wizualizacje wplatające się w wielkoformatowe fotografie uśmiechniętych ludzi na fasadach dwóch budynków – wszystko to odbędzie się w centrum krakowskiego Kazimierza 20 stycznia.

Bartolomeo Koczenasz - zwariowany podróżnik i poszukujący uśmiechu fotograf
Jerzy Tchórzewski - kreatywny grafik, piszący zdania obrazem

Wystawa I
Bartolomeo w 2010 roku podróżując samotnie z Krakowa do Andaluzji poszukiwał ludzi szczęśliwych i uśmiechniętych, którzy mogliby mu coś opowiedzieć o uśmiechu. Było to wspaniałą okazją do poznania wielu interesujących osób. W wielu przypadkach ludzie Ci gościli Bartolomea w swoich domach i opowiadali o życiu. Byli to rzeźbiarze, farmerzy, imigranci, studenci, podróżnicy, gitarzysta flamenco, psychiatra oraz wiele innych ciekawych ludzi.

„Przekonałem się, że są miejsca na południu Europy, gdzie ludzie się wcale tak często nie uśmiechają, jakbyśmy się tego spodziewali. Widziałem miejsca gdzie uśmiechnięci ludzie żyją w tipi i jurtach, w zakątkach gór Sierra Nevada. Sprawdziłem, że flamenco przenosi ludność Andaluzji w inny świat i że Generał Franco odebrał niektórym Hiszpanom uśmiech z twarzy. Po raz kolejny przekonałem się, że uśmiech to, nie tylko coś na naszej twarzy, ale także moc w nas i każdy może poczynić coś, aby go z siebie wydobyć”.

To właśnie fotografie z tej pełnej przygód podróży wzbogacone o fragmenty z dziennika Bartolomea i odpowiedzi napotkanych ludzi na pytania o uśmiech zawisną wewnątrz budynku w JCC (Centrum Społeczności Żydowskiej) i IDEA FIX: koncept sklep.

Wystawa II + wizualizacje 

Na fasadzie 2 budynków; JCC i IDEA FIX: koncept sklep zawisną wielkoformatowe fotografie Bartolomea przedstawiające ludzi przepełnionych pozytywną energią z przeróżnych zakątków naszego globu. To one w połączeniu z wizualizacjami autorstwa Jerzego Tchórzewskiego w wyjątkowy sposób przemienią dwa budynki w interaktywne budowle opowiadające za pomocą animacji o mocy uśmiechu i jego wpływie na nasze życie.

Cały projekt jest próbą przedstawienia w ciekawy sposób tego, co udowodnili lekarze i psychologowie, a w co do dziś wierzą Balijczycy - uśmiech jest zaraźliwy. To swojego rodzaju kampania społeczna na rzecz uśmiechu.

Jerzy Tchórzewski
Absolwent Grafiki na ASP w Krakowie. Po studiach współpracował przez 3 lata z Teatrem Łaźnia Nowa, po tym okresie działał jako freelancer projektując m.in. dla Fundacji Teatru Ludowego, Krakowskiego Biura Festiwalowego, 6 zmysłów, Screen Factory, Teatru Nowego w Łodzi, Teatru Polskiego w Szczecinie, Teatru Muzycznego w Łodzi. Obecnie na stałe współpracuje z tygodnikiem WPROST. Oprócz projektów na zlecenie robi wiele projektów autopromocyjnych m.in. NIE MAM PLECÓW MAM POMYSŁY lub projektów ideowych.

Bartolomeo Koczenasz
“Są takie miejsca... gdzie ludziom uśmiechanie się przychodzi wyjątkowo łatwo, gdzie myśli są radosne, dni harmonijne i piękne. Z uśmiechem na twarzy i aparatem w ręce wyruszam w te miejsca, odwiedzam ich mieszkańców, chłonę ich miłość, tryb dnia, wolność i radość.”

Ten radosny człowiek to działacz na rzecz uśmiechu w Polsce. Jest kreatywnym fotografem, radosnym studentem filozofii, twórcą podróżniczego projektu Smiley Planet (Uśmiechnięta Planeta) i organizatorem Pierwszego Światowego Dnia Uśmiechu w Krakowie. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie studiuje, tworzy i prowadzi zajęcia z Jogi Śmiechu.

Wernisaż:
20 stycznia 2010 godz. 20:00, ul. Miodowa 23 i 24, Kraków

Organizatorzy:
JCC Centrum Społeczności Żydowskiej (ul. Miodowa 24, Kraków)
IDEA FIX: koncept sklep (ul. Miodowa 23/1, Kraków)